Usuwanie zębów

Usuwanie zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na całkowitym wyjęciu zęba z zębodołu. Jest to procedura przeprowadzana zwykle wtedy, kiedy inne metody leczenia okazują się niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania. Usuwanie zębów może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, w tym specyficznych przypadków, takich jak „zęby mądrości (ósemki)” czy zęby zatrzymane, które nie wyrosły prawidłowo lub nie mają miejsca, aby się ułożyć w łuku zębowym.

  • Usuwanie zębów mlecznych jest często konieczne, gdy zęby te nie wypadają samoistnie w naturalnym procesie zastępowania ich zębami stałymi, co może zakłócić prawidłowy rozwój i ułożenie zębów stałych. Czasem usuwanie jest również wymagane w przypadku głębokiej próchnicy lub infekcji, której nie można wyleczyć innymi metodami.
  • Usuwanie zębów stałych może być konieczne z różnych przyczyn, w tym zaawansowanej próchnicy, choroby przyzębia prowadzącej do znacznego osłabienia utrzymania zęba w kości, urazów czy też w przypadku ortodontycznego planu leczenia wymagającego usunięcia niektórych zębów, aby zapewnić miejsce pozostałym zębom i poprawić okluzję.
  • Usuwanie „ósemek”, czyli „zębów mądrości”, jest jednym z częstszych zabiegów. „Ósemki” często wyrastają późno i mogą nie mieć wystarczająco miejsca w łuku zębowym, co prowadzi do ich zatrzymania (częściowego lub całkowitego), niewłaściwego wyrzynania się, a także możliwości powodowania bólu, infekcji czy problemów z sąsiednimi zębami.
  • Usuwanie zębów zatrzymanych to zabieg polegający na usuwaniu zębów, które się nie wyrznęły lub które wyrznęły się tylko częściowo. Najczęściej dotyczy to zębów „mądrości”.
  • Usuwanie korzeni zębów to zabieg stosowany w przypadkach, gdy korzeń zęba pozostaje w kości po złamaniu zęba lub gdy nie jest możliwa odbudowa zęba. Usunięcie takich pozostałości jest ważne, aby zapobiec infekcjom i przygotować miejsce do ewentualnej odbudowy protetycznej.

W każdym przypadku decyzja o usunięciu zęba jest podejmowana po dokładnym zbadaniu stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta i jest traktowana jako ostateczność, gdy inne metody leczenia okazują się niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania. Usuwanie zębów odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić bezbolesność zabiegu.