Profilaktyka i higienizacja
Profilaktyka i higienizacja skupiają się na prewencji oraz wczesnym wykrywaniu i leczeniu problemów związanych z jamą ustną, aby zapobiegać poważniejszym schorzeniom, takim jak próchnica, stany zapalne dziąseł oraz kości szczękowych. Podstawowym celem jest utrzymanie zdrowych zębów, dziąseł i kości szczęk.
Zapobieganie próchnicy oraz stanom zapalnym obejmuje szereg zabiegów profilaktycznych, mających na celu ochronę zębów przed działaniem szkodliwych bakterii i kwasów, które prowadzą do rozwoju próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł i kości.
- Lakowanie zębów polega na aplikacji cienkiej warstwy specjalnego laku w głębokich bruzdach na powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych, co zapobiega gromadzeniu się resztek jedzenia i bakterii, a tym samym – powstawaniu próchnicy.
- Lakierowanie zębów to aplikacja na powierzchnię zębów preparatu zawierającego wysoką koncentrację fluoru, który wzmacnia szkliwo zębowe, czyniąc zęby bardziej odpornymi na działanie kwasów.
- Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) to mechaniczne usuwanie twardego kamienia nazębnego, który formuje się z płytki nazębnej na zębach i pod linią dziąseł, prowadząc do zapalenia dziąseł i chorób przyzębia.
- Usuwanie przebarwień na powierzchni zębów (piaskowanie) to delikatne oczyszczanie zębów i przebarwień za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego strumień wody i drobnych cząsteczek ścierających. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze.
- Usuwanie płytki nazębnej i polerowanie zębów (polishing) to zabieg, który usuwa miękką płytkę nazębną z powierzchni zębów, a następnie poleruje zęby, przywracając im gładkość i połysk, co utrudnia ponowne osadzanie się płytki i kamienia nazębnego.
Powyższe działania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania poważniejszym problemom dentystycznym w przyszłości.